10 typowych błędów, których należy unikać podczas biwakowania

10 typowych błędów, których należy unikać podczas biwakowania

Camping wraca do prostego życia, pozwala cieszyć się przyrodą, ale obozowicze często popełniają klasyczne błędy.
Kemping powinien być najprostszym i najbardziej relaksującym świętem, szansą na spotkanie z bliskimi, obcowanie ze wspaniałością świata przyrody i noclegiem w gwiazdach.
Jednak czasami coś pójdzie nie tak, wystarczy kilka błędów i pobyt szybko zamienia się w narzekania, że jest zbyt gorąco lub zbyt zimno, dzieci są głodne, a Tobie jest niewygodnie. Wakacje pod namiotem nie muszą mieć czarnego scenariusza. Większość błędów można uniknąć podczas wcześniejszego planowania. Oto dziesięć prostych wskazówek, jeśli chcesz być szczęśliwym pod namiotem:

1. Będziesz potrzebował większego namiotu

W jakim dziwnym małym świecie żyją projektanci i producenci namiotów? Jedno jest pewne, nigdy nie ufaj ich poradom dotyczącym rozmiarów przy zakupie namiotu, szczególnie jeśli robisz to online. W przypadku namiotu „trzyosobowego” czytaj, szczęśliwa para przygotowana do spania na łyżeczkę, dla „dwóch ludzi” czytamy jednego dorosłego faceta. O ile nie nosisz namiotu na plecach, zawsze idź o dwie lub trzy osoby wyższej niż ich liczba na opakowaniu.

2. Rozbij namiot w ogrodzie

Tak, możesz czuć się trochę głupio, ale nie chcesz odkryć brakujących kołków namiotu, połamanych stelaży lub dziury w dachu, gdy jesteś o kilka godzin jazdy od jakiegokolwiek miejsca, gdzie rozwiążesz ten problem. Przed wyjazdem rozbij gdzieś namiot i polej wodą, aby sprawdzić, czy nadal jest odporny na warunki atmosferyczne. Podobnie poznaj resztę swojego sprzętu, sprawdzając go, szczególnie jeśli jest nowy i nieużywany.

3. Przyjazd na kemping przed zmrokiem

Każdy, kto kiedykolwiek rozbijał namiot w ciemności, wie co to koszmar. Nic nie widać, gubisz rzeczy, zawsze wybierasz straszne miejsce i obudzisz sąsiadów, zanim skończysz. Zaplanuj przybycie na czas, abyś mógł spędzić chwilę, szukając dogodnej miejscówki. Poznanie parku i jego udogodnień, takich jak prysznice i zapasy wody jest również znacznie łatwiejsze w świetle dziennym.

4. Nie polegaj na grillu do gotowania

Nawet największy miłośnik burgerów po kilku dniach będzie miał dość zwęglonego mięsa. Co więcej, rozpalenie grilla za każdym razem, gdy chcesz zagotować wodę, zajmie dużo czasu i sprawi, że będziesz sfrustrowany i głodny. Zapakuj gazową kuchenkę turystyczną do gotowania na i zapasowe kartusze z gazem. Nie zapomnij swoich zapałek.

5. Dobrze się spakuj

Na kempingu, który będzie przez jakiś twoim domem, zabawa w przetrwanie nie jest dobrym pomysłem. Jeśli wiesz, że będziesz tęsknił za poduszkami, spakuj je. Upewnij się, że śpiwory będą wystarczająco ciepłe dla prognozowanej pogody i że zawsze masz warstwę wypełnioną powietrzem między śpiworem a podłożem. Karimaty świetnie nadają się do utrzymania ciepła, ale dla maksymalnego komfortu materac prawdopodobnie wygrywa. Zatyczki do uszu i maski na oczy są również dobrym pomysłem, jeśli chcesz spać po 7 rano.

6. Zachowaj prostotę w gotowaniu

Na długo przed wyruszeniem usiądź i zaplanuj swoje codzienne posiłki. To nie warsztaty kulinarne. Dobrze sprawdzają się dania “jednopatelniowe” czy zupki instant, im mniej gotowania, tym mniej zmywania. To samo dotyczy śniadania. Masło orzechowe, chleb i dżem to łatwe jedzenie, które napełni cię do obiadu. Pamiętaj też o zabraniu ze sobą worków na śmieci.

7. Gotowanie w namiocie to ZŁY pomysł

W najlepszym razie gotowanie w środku namiotu powoduje skondensowany zapach i wilgoć, w najgorszym wypadku śmierć. Zdarzały się tragiczne przypadki, w których ludzie udusili się za pomocą kuchenki (czasem nawet tymczasowego grilla) w namiotach podczas gotowania lub ogrzewania. Oczywiście istnieje ryzyko pożaru, ale zatrucie tlenkiem węgla jest szybkim i cichym zabójcą w niewentylowanych przestrzeniach. Nigdy nie gotuj w namiocie.

8. Niewystarczające oświetlenie

Nocne życie pod gwiazdami może trwać jeszcze długo i jeśli nie chcesz iść spać tak szybko, jak robi się ciemno, dobrym pomysłem jest oświetlenie bateryjne. Latarka czołowa jest niezbędna i pozostawia wolne ręce. Sprawdź, czy działa przed wyjazdem i zabierz ze sobą dodatkowe baterie.

9. Weź ze sobą mnóstwo książek, gier i zabawek dla całej rodziny

Niezbędne przy złej pogodzie, w długie wieczory i za każdym razem, gdy spędzasz wakacje z rodziną, gry planszowe, książki, zabawki, długopisy, ołówki i wszystko, co możesz zmieścić w samochodzie. Opłaca się podejście dość oldschoolowe, nikt nie chce słyszeć filmów Disneya z namiotu obok. To również czas na integracje rodziny.

10. Egzekwuj rygorystyczną politykę „bez obuwia w namiocie”

Zdejmowanie butów za każdym razem, gdy wchodzisz do namiotu, może być uciążliwe, ale trampki w błocie lub piachu mogą zmienić twoją sypialnie w nieprzyjemne miejsce, w którym będziesz śnić o swoim łóżku w domu. Upewnij się, że całe obuwie jest zdjęte przed wejściem, ale pamiętaj, aby przechowywać je pod przykryciem na wypadek złej pogody.

Może jest coś, co chcielibyście dodać, jakieś własne punkty do uzupełnienia listy? Piszcie w komentarzu.

Jedna myśl o „10 typowych błędów, których należy unikać podczas biwakowania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *