Kiedy zbliża się koniec roku, upewnij się, że twoja przyczepa jest gotowa na chłodniejsze miesiące.

Przygotowaliśmy 18 najważniejszymi wskazówkami, aby zapewnić bezpieczeństwo i utrzymać przyczepę kempingową w najlepszej możliwej kondycji, podczas zimowania. Zainwestowanie trochę czasu i wysiłku przed oddaniem przyczepy do przechowywania pozwoli Ci zaoszczędzić czas i pieniądze w dłuższej perspektywie.

1. Okna boczne, dachowe i drzwi

Sprawdź, czy któraś z gumowych uszczelek okna przyczepy kempingowej wymaga wymiany lub naprawy. Dobrze zakonserwować uszczelki specjalnym mrozoodpornym preparatem.

2. GAZ

Wyjmij butle z gazem i umieść ją w chłodnym, wentylowanym miejscu.

3. Nadwozie przyczepy

Nie pozostawiaj brudu i osadów po sezonie letnim. Oczyść nadwozie za pomocą odpowiednich środków czyszczących do ścian i plastikowych okien przeznaczonych do przyczep kempingowych, kamperów.

4. Elektryka

Sprawdź i wyczyść gniazdo elektryczne w samochodzie i przyczepie a następnie pokryj ją środkiem wypierającym wodę.

5. Bezpieczeństwo

Usuń wszystkie kosztowności, takie jak telewizor, laptop, urządzenia radiowe i tym podobne.

6. Markiza, krzesła turystyczne

Rozłóż i wyczyść swoją markizę i krzesła w suchym miejscu. Spróbuj usunąć plamy odpowiednim środkiem czyszczącym. Przechowuj je w suchym miejscu.

7. Zasilanie prądowe

O ile nie jest podłączony do systemu alarmowego przyczepy kempingowej, wyjmij akumulator 12V i przechowuj go w chłodnym, suchym miejscu. Sprawdzaj też regularnie i w razie potrzeby uzupełniaj poziom jego naładowania. Wyjmij baterie także z zegarów zasilanych bateryjnie, czujników dymu itp.

8. Pokrowiec na przyczepę

Jeśli wybierzesz pokrowiec na przyczepę kempingową, upewnij się, że jest on wykonany z oddychającego materiału, w przeciwnym razie może pod nim gromadzić się pleśń.

9. Miejsce postoju

Unikaj drzew, z których sok lub gałęzie mogą spaść na przyczepę.

10. Rolety i moskitiery

Upewnij się, że wszystkie rolety i moskitiery są odsunięte, aby uniknąć uszkodzenia mechanizmów, które pomagają roletom powrócić do pozycji schowanej.

11. Filtry i pompy wody

Wyjmij filtry wody, aby zapobiec zamarznięciu wody i potencjalnemu uszkodzeniu urządzenia.

12. Koła

Ustaw przyczepę na poziomym podłożu, a następnie opuść wsporniki narożne i oprzyj je na blokach lub podkładkach. Zaklinuj koła. Pozostaw hamulec ręczny wyłączony, jeśli ma być przechowywany przez dłuższy czas. Odwiedzaj przyczepę kempingową w miesiącach zimowych i obracaj koła.

13. Wnętrze

Przed zimowaniem dokładnie oczyść wnętrze przyczepy, odkurzanie, mycie. Popularne staje się też ozonowanie w celu zabicia baterii i pozostawieniu neutralnego zapachu.

14. System wodny

Odkręć wszystkie krany w przyczepie kempingowej. Otwórz zawory spustowe przyczepy. Włóż zatyczki do zlewu kuchennego, umywalki i brodzika.

15. Wentylacja

Pozostaw otwory wentylacyjne odkryte, aby powietrze mogło krążyć wewnątrz przyczepy.
Zalecamy regularne odwiedzanie przyczepy kempingowej podczas jej przechowywania w miesiącach zimowych i pozostawianie  pochłaniaczy wilgoci. Można też użyć małych miseczek soli, żwirku dla kota.

16. Toaleta

Opróżnij i przepłucz zbiornik na odpady toaletowe, a następnie pozostaw ją w pozycji otwartej.

17. Lodówka

Opróżnij lodówkę, wyczyść ją roztworem sody lub podobnym, i pozostaw uchylone drzwi, aby umożliwić cyrkulację powietrza.

18. Wyposażenie

Usuń miękkie meble tapicerowane i umieść je w ciepłym, suchym miejscu – pamiętaj, że w szczególności poduszki do siedzenia są bardzo drogie w wymianie, a przyczepa bez nich jest znacznie mniej atrakcyjna dla potencjalnego złodzieja.

Load More Related Articles
Load More By Redakcja
Load More In PORADY

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź także

Zestaw narzędzi do zabrania w trasę

Bez względu na to, czy wymieniasz opony, naprawiasz przecieki, czy po prostu wykonujesz og…