Vanlife jakie ubezpieczenie warto posiadać

Vanlife jakie ubezpieczenie warto posiadać

Podróżowanie kamperem (na weekend, urlop czy nawet całe wakacje) stało się ostatnio bardzo popularn, gdyż pozwala na odskocznie od codzienności i od pandemii. Niektórzy nawet wybierają życie w kamperze na dłużej. Vanlife to życie w drodze a co za tym idzie wolność, bliskość z naturą, pragnienie bycia razem oraz możliwość przeżycia przygody pomimo trwającej pandemii i wojny na Ukrainie.

Wybierając ten rodzaj wypoczynku czy też życia, warto jest zabezpieczyć się w razie kryzysowych sytuacji, poprzez wykupienie stosownego ubezpieczenia obowiązkowego, jak również dobrowolnego.

Ubezpieczenie OC samochodu

OC pojazdu to obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. OC obejmuje przede wszystkim rekompensatę szkód (osobowych, jak i materialnych), powstałych w wyniku spowodowania kolizji lub wypadku drogowego. Polisa OC przypisana jest do konkretnego pojazdu, a nie do jego właściciela.

Wysokość sumy gwarancyjnej OC regulują przepisy prawa a dokładnie art. 36 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Od 2019 roku maksymalna kwota odszkodowania w przypadku szkód osobowych wynosi 5 210 000 euro, a szkód majątkowych 1 050 000 euro. Kwoty te mogą zmienić w 2024 roku.

Assistance samochodu

Assistance jest formą ubezpieczenia, dzięki któremu w razie problemów technicznych uzyskamy, zgodnie z warunkami umowy, pomoc taką jak:
• holowanie,
• naprawa,
• pomoc w uruchomieniu silnika,
• zakwaterowania na czas naprawy pojazdu,
• auto zastępcze.

Autocasco kampera

AC, czyli autocasco to forma dobrowolnego ubezpieczenia pojazdu mechanicznych, które chroni przed finansowymi skutkami uszkodzenia, zniszczenia lub utraty samochodu, jego części lub wyposażenia, powstałych w wyniku sytuacji losowej niezależnej od woli ubezpieczonego czy spowodowanej przez osoby trzecie, mowa tu np. o pękniętej szybie w wyniku gradobicia.

Zielona Karta

Wyjeżdżając samochodem do Albanii, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Czarnogórze, Iranie, Izraelu, Macedonii, Maroko, Mołdawii, Rosji, Tunezji, Turcji, Ukrainie, należy zabrać ze sobą Zieloną Kartę. Dokument ten potwierdza, że auto posiada aktualne ubezpieczenie OC w kraju, w którym jest zarejestrowane. Co ważne wybierając się za granicę, należy sprawdzić wymagania dotyczące ubezpieczeń, legalnego przejazdu, czy środków bezpieczeństwa na danym regionie. Tak np. wybierając się do Czech, kierowca musi mieć w swojej kabinie kamizelkę odblaskową, kamizelek powinno być tyle, ile jest osób w pojeździe.

Vanlife to nie tylko ubezpieczony kamper, ale również ubezpieczony turysta

Ubezpieczenie turystyczne (podróżne) ma dawać ochronę, podczas wyjazdów krótszych, jak i dłuższych, w Polsce i za granicą, w razie zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku.

Co „zabrać ze sobą” w podróż?

• Karta EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument uprawniający do korzystania ze świadczeń zdrowotnych podczas pobytu w innych państwach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) i Szwajcarii;
• Ubezpieczanie turystyczne, która powinna rozwiązywać nagłe trudności i pozwolić spokojnie kontynuować wakacje lub w ostateczności zapewnić bezpieczny powrót do domu;
• Assistance, ma za zadanie zapewnić osobie ubezpieczonej oraz jej bliskim, opiekę i ochronę w przypadku nieszczęśliwego wypadku podczas wyjazdu.
• NNW, czyli ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, czyli dobrowolne ubezpieczenie, które wypłacane jest w sytuacji, kiedy nastąpi nieszczęśliwy wypadek, na którego skutek poszkodowany doznał trwałego uszczerbku na zdrowiu (np. złamanie ręki lub nogi, utrata oka); trwałego uszkodzenia, rozstroju zdrowia (zaburzenie równowagi uniemożliwiającego chodzenie) lub zmarł.
• OC w życiu prywatnym, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, forma zabezpieczenia finansowego na wypadek szkód, które nieumyślnie ubezpieczony wyrządził osobom trzecim lub/i na ich mieniu.
• Ubezpieczenie kosztów leczenia (w tym leczenia Covid) za granicą.

Dlaczego warto się ubezpieczyć?

1. Ubezpieczenie NNW daje komfort psychiczny, aby nie martwić się o finansowe skutki nieszczęśliwych zdarzeń. Z NNW wypłacane jest odszkodowanie w sytuacji, kiedy nastąpi nieszczęśliwy wypadek, na którego skutek poszkodowany:

  • doznał trwałego uszczerbku na zdrowiu (np. złamanie ręki lub nogi, utrata oka);
  • doznał trwałego uszkodzenia, rozstroju zdrowia (zaburzenie równowagi uniemożliwiającego chodzenie);
  • zmarł.

2. Ubezpieczenie na życie pozwala zabezpieczyć finansowo bliskich, na wypadek śmierci ubezpieczonego;
Dodatkowo trzeba pamiętać o dodatkowym ubezpieczeniu na życie, podczas podróży do krajów gdzie jest ono wymagane. Np. Stany zjednoczone, w których to obowiązek, aby uzyskać odszkodowanie w USA.

3. Ubezpieczenie OC np. pojazdu, przenosi na ubezpieczyciela obowiązek wypłaty:

  • zadośćuczynień za doznane obrażenia fizyczne i psychiczne,
  • zadośćuczynień i stosownych odszkodowań z tytułu pogorszenia sytuacji życiowej po śmierci bliskiej osoby,
  • kosztów leczenia, opieki i rehabilitacji,
  • rent z tytułu niezdolności do pracy lub rent alimentacyjnych,
  • utraconych dochodów,
  • zniszczonego mienia (np. samochodu).

Jedna myśl o „Vanlife jakie ubezpieczenie warto posiadać

  1. Zawsze warto posiadać dodatkowe ubezpieczenie, ja mam fabrycznie nową przyczepę ale dla spokoju nerwów mam dodatkowy pakiet asistance.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *