Weekend w Gdańsku

Weekend w Gdańsku

Gdańsk należy do grona najbardziej tajemniczych, historycznych i klimatycznych miast Polski. Począwszy od zagarnięcia jego terenów przez Krzyżaków, po okupację niemiecką a skończywszy na narodzinach ruchu robotniczego Solidarność ? przez całe swe istnienie odgrywał on niezwykłą, niezapomnianą rolę w historii Polski i poniekąd robi to nadal: jako stolica województwa pomorskiego jest miastem, które zachwyca na każdym kroku, które tworzy najbardziej popularną polską aglomerację „Trójmiasto” Gdańsk, Gdynia, Sopot i które, przede wszystkim, jest jednym z najbardziej atrakcyjnych kierunków turystycznych w Europie.

Organizatorzy konkursu European Best Destination, który na celu ma wyłonienie najlepszych miast turystycznych Europy, określili stolicę województwa pomorskiego jasno: ?Nie ma drugiego takiego miejsca jak Gdańsk. Inne miasta mogą co o najwyżej przypominać nieco Gdańsk?. Na turystów miasto to odwiedzających, oprócz dostępu do morza i atrakcji, które stolica województwa pomorskiego oferuje, czyli rejsów i wypoczynku na molo, dostarcza także mnogość zabytków architektury mieszczańskiej, sakralnej, militarnej i portowej.

Architektura, która zachwyca to przede wszystkim architektura Starego Miasta ? niezwykły klimat towarzyszyć będzie spacerom wzdłuż ulicy Długiej, będącą najbardziej reprezentacyjną ulicą Gdańska, z której widać najważniejszą budowę w mieście, ratusz ? należący do najwspanialszych tego typu budowli w Polsce i otwarty na turystów. Długi Targ to jeden z najchętniej odwiedzanych zakątków Gdańska, w którego centrum znajduje się fontanna Neptuna, symbol miasta. Tuż za nią wyrasta najwspanialszy budynek przy Długim Targu, Dwór Artusa, nieodłącznie kojarzony z patronującymi zgromadzeniom patrycjuszy, lwom gdańskim, mogący pochwalić się także wspaniałym wnętrzem, wypełnionym malowidłami, modelami okrętów oraz największym renesansowym piecem świata. Będąc w Gdańsku koniecznie trzeba przyjrzeć się ruchomym figurkom zegara kościoła Mariackiego i elementom jego wyposażenia ? przede wszystkim kopii obrazu Hansa Memlinga Sąd Ostateczny. Oryginał tryptyku także znajduje się w posiadaniu pomorza ? podziwiać go można w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Ponadto nie można przejść obojętnie obok Westerplatte, miejscu bohaterskiej obrony we wrześniu 1939r. i Pomniku Poległych Stoczniowców, który upamiętnia tragiczne wydarzenia grudnia 1970r., obok kościoła Najświętszej Marii, Wielkiej Zbrojowni, Żurawia a także zespołu zabytków Oliwy.

Gdańsk jest dziedzictwem dziesięciu wieków fascynującej kultury i burzliwej historii; narodzony na nowo wskutek wielu zniszczeń, okazuje się piękniejszy niż przedtem: zachwyca rozmaitą architekturą, wyjątkową atmosferą miejsca, gdzie przeszłość i współczesność w doskonałej harmonii tworzą niepowtarzalny pejzaż? Mnogość dostępnych atrakcji sprawia, że każdego roku tak liczne grono turystów decyduje się na wypoczynek właśnie w tym trójmiejskim klejnocie turystycznym.

Jedna myśl o „Weekend w Gdańsku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *